Test needle; Spring compression: 4mm; 6.35mm; Min.pitch: 1.27mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ST500 LA53 M
Manufacturer: EQUIP-TEST
Manufacturer code: ST500 LA53 M
Product downloads
Specification for Test needle; Spring compression: 4mm; 6.35mm; Min.pitch: 1.27mm
| Operating temperature | -40...120°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | steel |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Overall length | 43.2mm |
| Tip diameter | 0.5mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4mm |
| Maksimum spring compression | 6.35mm |