Transistor: N-MOSFET
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
STF40N60M2
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: STF40N60M2
Product downloads
Specification for Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Number of pins | 3 |
| Drain-source voltage | 650V |
| Drain current | 34A |
| Pulsed drain current | 136A |
| Power dissipation | 40W |
| On-state resistance | 88mΩ |
| Gate charge | 57nC |
| Max operating temperature | 150°C |