Product code: STPS30M100DJF-TR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: STPS30M100DJF-TR
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Number of pins
  • Max. load current
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Type of diode
  • Leakage current
  • Max operating temperature
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
Mounting SMD
Case PowerFLAT 5x6
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Number of pins 8
Max. load current 45A
Max. forward impulse current 200A
Load current 30A
Max. forward voltage 960mV
Type of diode Schottky rectifying
Leakage current 40mA
Max operating temperature 150°C