Test needle; Spring compression: 4mm; 4.2mm; Min.pitch: 4mm; 5A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SWT1405 FE03 LS
Manufacturer: EQUIP-TEST
Manufacturer code: SWT1405 FE03 LS
Product downloads
Specification for Test needle; Spring compression: 4mm; 4.2mm; Min.pitch: 4mm; 5A
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | beryllium copper |
| Max. contact resistance: | 15mΩ |
| Current rating | 5A |
| Tip diameter | 3mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4mm |
| Minimum pitch | 4mm |
| Maksimum spring compression | 4.2mm |