IC: PMIC
Multiples:
400.0
Minimum quantity:
400.0
Product code:
TC1044SCOA
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC1044SCOA
Product downloads
Specification for IC: PMIC
| Output current | 20mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Input voltage | 1.5...12V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |