Operational amplifier; 400kHz; 6.5÷16V; Channels: 1; DIP14
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TC7652CPD
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC7652CPD
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 400kHz; 6.5÷16V; Channels: 1; DIP14
| Mounting | THT |
| Case | DIP14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 400kHz |
| Quiescent current | 3mA |
| Open-loop gain | 60dB |
| Slew rate | 1V/μs |
| Input offset voltage | 5µV |