Operational amplifier; 1.5MHz; 6.5÷16V; Channels: 2; SO8
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
TC913ACOA
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: TC913ACOA
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 1.5MHz; 6.5÷16V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | auto-zero |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 1.5MHz |
| Quiescent current | 850µA |
| Open-loop gain | 120dB |
| Slew rate | 2.5V/μs |
| Input offset voltage | 15µV |