Product code: TEL 15-1211N-HS
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEL 15-1211N-HS
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 9÷18V; Uout: 5.1VDC; Iout: 2940mA; DIP16
Mounting THT
Case DIP16
Power 15W
Operating temperature -40...85°C
Protection short circuit protection
Output voltage 5.1V DC
Insulation voltage 1.5kV
Efficiency 86%
Number of outputs 1
Switching frequency 480kHz