Product code: TEL 15-2423WIN-HS
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEL 15-2423WIN-HS
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 9÷36V; Uout: 15VDC; Uout2: -15VDC; DIP16
Output current 500mA
Mounting THT
Case DIP16
Power 15W
Operating temperature -40...70°C
Protection short circuit protection
Output voltage 15V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV
Efficiency 87%
Output current 2 500mA
Output voltage 2 -15V DC
Number of outputs 2
Switching frequency 480kHz