Product code: TEN 20-4821WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 20-4821WI
  • Output current
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 18÷75V; Uout: 5VDC; Uout2: -5VDC; 2"x1,6"
Output current 2A
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 20WI
Body dimensions 50.8x40.6x10.2mm
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 79%
Output current 2 2A
Output voltage 2 -5V DC
Number of outputs 2
Switching frequency 300kHz