Product code: TEN 20-4823WIN
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 20-4823WIN
  • Protection
  • Series
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 18÷75V; Uout: 15VDC; Uout2: -15VDC; 2"x1"
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 20WIN
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 88%
Output current 2 665mA
Output voltage 2 -15V DC
Number of outputs 2
Switching frequency 400kHz