Product code: TEN 30-2423WIN
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 30-2423WIN
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 30W; Uin: 9÷36V; Uout: 15VDC; Uout2: -15VDC; 2"x1"
Output current 1A
Mounting THT
Power 30W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 30WIN
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 15V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%
Output current 2 1A
Output voltage 2 -15V DC
Number of outputs 2
Switching frequency 430kHz