Product code: TEN 30-4810WIN
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 30-4810WIN
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 30W; Uin: 18÷75V; 3.3VDC; Iout: 7500mA; 2"x1"; 31g
Output current 7.5A
Mounting THT
Power 30W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 30WIN
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 86%
Number of outputs 1
Switching frequency 430kHz