Product code: TEN 30-4812WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 30-4812WI
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 30W; Uin: 18÷75V; 12VDC; Iout: 2500mA; 2"x1,6"
Output current 2.5A
Mounting THT
Power 30W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 30WI
Body dimensions 50.8x40.6x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%
Number of outputs 1
Switching frequency 300kHz