Product code: TEN 40-11011WIRH
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 40-11011WIRH
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 36÷160V; Uinsul: 3000V
Output current 8A
Mounting THT
Power 40W
Operating temperature -40...70°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection, voltage drop
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 5.1V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 88%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 275kHz