Product code: TEN 40-4812WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 40-4812WI
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 18÷75V; 12VDC; Iout: 3350mA; 2"x2"; 60g
Mounting THT
Power 40W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 40WI
Body dimensions 50.8x50.8x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%
Number of outputs 1
Switching frequency 300kHz