Product code: TEN 40-4812WIE
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 40-4812WIE
  • Output current
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 18÷75V; 12VDC; Iout: 3333mA
Output current 3.333A
Mounting THT
Power 40W
Operating temperature -40...85°C
Protection overheating, anti-overvoltage, anti-overload, short circuit protection
Series TEN 40WIE
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.6kV
Efficiency 92%
Number of outputs 1
Switching frequency 250kHz