Product code: TEN 40-4812WIN
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 40-4812WIN
  • Output current
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 18÷75V; 12VDC; Iout: 3330mA; 2"x1"; 30g
Output current 3.33A
Mounting THT
Power 40W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 40WIN
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Switching frequency 320kHz