Product code: TEN 40-7210WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 40-7210WIR
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 43÷160V; 3.3VDC; Iout: 10000mA; 2"x1"
Output current 10A
Mounting THT
Power 40W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 40WIR
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 88%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz