Product code: TEN 40-7213WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 40-7213WIR
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 43÷160V; 15VDC; Iout: 2666mA; 2"x1"; 32g
Output current 2666mA
Mounting THT
Power 40W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEN 40WIR
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 91%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz