Product code: TEN 60-2411WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 60-2411WIR
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 60W; Uin: 18÷36V; 5VDC; Iout: 12000mA; 2"x1"; 66.9g
Output current 12A
Mounting THT
Power 60W
Operating temperature -40...90°C
Protection voltage drop
Series TEN 60WIR
Body dimensions 50.8x40.7x25.4mm
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 91%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz