Product code: TEN 60-2418WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 60-2418WIR
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 60W; Uin: 18÷36V; 48VDC; Iout: 1250mA; 2"x1"; 66.9g
Output current 1.25A
Mounting THT
Power 60W
Operating temperature -40...90°C
Protection voltage drop
Series TEN 60WIR
Body dimensions 50.8x40.7x25.4mm
Output voltage 48V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 92%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz