Product code: TEN 60-4815WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEN 60-4815WIR
  • Protection
  • Series
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 60W; Uin: 36÷75V; 24VDC; Iout: 2500mA; 2"x1"; 66.9g
Output current 2.5A
Mounting PCB
Power 60W
Operating temperature -40...90°C
Protection voltage drop
Series TEN 60WIR
Body dimensions 50.8x40.7x25.4mm
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 92%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz