Product code: TEP 100-1212-CMF
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 100-1212-CMF
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 100W; Uin: 9÷18V; 12VDC; Iout: 8.4A; Half Brick
Output current 8.4A
Mounting on panel
Case Half Brick
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series TEP 100
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1591V
Efficiency 87...92%
Number of outputs 1
Switching frequency 300kHz