Product code: TEP 100-1213-CM
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 100-1213-CM
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 100W; Uin: 9÷18V; 15VDC; Iout: 6.7A; Half Brick
Output current 6.7A
Mounting on panel
Case Half Brick
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series TEP 100
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1591V
Efficiency 87...92%
Number of outputs 1
Switching frequency 300kHz