Product code: TEP 150-2415WI-F
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 150-2415WI-F
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 150W; Uin: 9÷36V; 24VDC; Iout: 6.3A; 98x65x35.7mm
Output current 6.3A
Mounting for building in
Power 150W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEP 150WI
Body dimensions 98x65x35.7mm
Output voltage 24V DC
Input voltage 9...36V DC
Additional functions disturbance filter
Insulation voltage 2.25kV
Efficiency 87%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 330kHz