Product code: TEP 150-4812WI-F
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 150-4812WI-F
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Additional functions
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 150W; Uin: 18÷75V; 12VDC; Iout: 12.5A; 300g; 330kHz
Output current 12.5A
Mounting for building in
Power 150W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEP 150WI
Body dimensions 98x65x35.7mm
Output voltage 12V DC
Additional functions disturbance filter
Insulation voltage 2.25kV
Efficiency 88%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 330kHz