Product code: TEP 150-4813WI-F
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 150-4813WI-F
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 150W; Uin: 18÷75V; 15VDC; Iout: 10A; 98x65x35.7mm
Output current 10A
Mounting for building in
Power 150W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEP 150WI
Body dimensions 98x65x35.7mm
Output voltage 15V DC
Additional functions disturbance filter
Insulation voltage 2.25kV
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 330kHz