Product code: TEP 150-7216WI-F
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 150-7216WI-F
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 150W; Uin: 43÷160V; 28VDC; Iout: 5.4A; 300g; 330kHz
Output current 5.4A
Mounting for building in
Power 150W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEP 150WI
Body dimensions 98x65x35.7mm
Output voltage 28V DC
Additional functions disturbance filter
Insulation voltage 2.25kV
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 330kHz