Product code: TEP 160-7210WIRCM
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 160-7210WIRCM
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 160W; Uin: 43÷160V; 3.3VDC; Iout: 43A; Half Brick
Output current 43A
Mounting on panel
Case Half Brick
Power 160W
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series TEP 160WIR
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 88...92%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz