Product code: TEP 160-7212WIRCMF
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 160-7212WIRCMF
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 160W; Uin: 43÷160V; 12VDC; Iout: 15A; Half Brick
Output current 15A
Mounting on panel
Case Half Brick
Power 160W
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series TEP 160WIR
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 88...92%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz