Product code: TEP 200-4813WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 200-4813WIR
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Operating temperature
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 200W; Uin: 18÷75V; 15VDC; Iout: 14A; Half Brick
Output current 14A
Mounting PCB
Case Half Brick
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series TEP 200WIR
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 15V DC
Efficiency 88...92%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz