Product code: TEP 200-7211WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 200-7211WIR
  • Output voltage
  • Insulation voltage
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 200W; Uin: 43÷160V; 5VDC; Iout: 44A; Half Brick
Output current 44A
Mounting PCB
Case Half Brick
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series TEP 200WIR
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 88...92%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz