Product code: TEP 40-7211UIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 40-7211UIR
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Output voltage
  • Input voltage
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 14÷160V; 5VDC; Iout: 8A; Quarter Brick
Output current 8A
Mounting PCB
Case Quarter Brick
Power 40W
Operating temperature -40...85°C
Protection short circuit protection
Series TEP 40
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 5V DC
Input voltage 14...160V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Switching frequency 180kHz