Product code: TEP 40-7212UIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 40-7212UIR
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 14÷160V; 12VDC; Iout: 3.33A; 64g; 180kHz
Output current 3.33A
Mounting PCB
Case Quarter Brick
Power 40W
Operating temperature -40...85°C
Protection short circuit protection
Series TEP 40
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 12V DC
Input voltage 14...160V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 91%
Number of outputs 1
Switching frequency 180kHz