Product code: TEP 60-3618UIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 60-3618UIR
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 60W; Uin: 9÷75V; 48VDC; Iout: 1.25A; Quarter Brick
Output current 1.25A
Mounting PCB
Case Quarter Brick
Power 60W
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series TEP 60
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 48V DC
Input voltage 9...75V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 91%
Number of outputs 1
Switching frequency 180kHz