Product code: TEP 75-4813WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEP 75-4813WI
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 75W; Uin: 18÷75V; 15VDC; Iout: 5A; Half Brick; 97g
Output current 5A
Mounting PCB
Case Half Brick
Power 75W
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series TEP 75WI
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 15V DC
Efficiency 87...92%
Number of outputs 1
Switching frequency 300kHz