Product code: TEQ 200-4818WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEQ 200-4818WIR
  • Output current
  • Mounting
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 200W; Uin: 19÷75V; 48VDC; Iout: 4.5A; 250kHz; OUT: 1
Output current 4.5A
Mounting for building in
Operating temperature -40...90°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEQ 200WIR
Body dimensions 103.2x88.9x87.6mm
Output voltage 48V DC
Insulation voltage 1.5kV
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 250kHz