Product code: TEQ 300-4815WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEQ 300-4815WIR
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 300W; Uin: 18÷75V; 24VDC; Iout: 12.5A; 225kHz
Output current 12.5A
Mounting for building in
Power 300W
Operating temperature -40...80°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEQ 300WIR
Body dimensions 152.4x101.9x38.6mm
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 92%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 225kHz