Product code: TEQ 300-7216WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TEQ 300-7216WIR
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 300W; Uin: 43÷160V; 28VDC; Iout: 10.8A; 200kHz
Output current 10.8A
Mounting for building in
Power 300W
Operating temperature -40...80°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series TEQ 300WIR
Body dimensions 152.4x101.9x38.6mm
Output voltage 28V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 91%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 200kHz