Diode: transil
Multiples:
1500.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
TGL41-18A-E3/96
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TGL41-18A-E3/96
Product downloads
Specification for Diode: transil
| Mounting | SMD |
| Case | DO213AB |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 18V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Technology | TransZorb® |
| Max. forward impulse current | 15.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 18V |
| Leakage current | 5µA |