Diode: transil; 400W; 7.5V; 37A; bidirectional; ±5%; DO213AB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
TGL41-7.5CA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: TGL41-7.5CA
Product downloads
Specification for Diode: transil; 400W; 7.5V; 37A; bidirectional; ±5%; DO213AB
| Mounting | SMD |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 6.4V |
| Max. forward impulse current | 37A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 7.5V |
| Leakage current | 500µA |