Product code: THD 10-4822WIN
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THD 10-4822WIN
  • Output current
  • Mounting
  • Case
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 18÷75V; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC; DIP24
Output current 416mA
Mounting THT
Case DIP24
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, short circuit protection
Series THD 10WIN
Body dimensions 31.8x20.3x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV
Efficiency 87%
Output current 2 416mA
Output voltage 2 -12V DC
Number of outputs 2
Switching frequency 330kHz