Product code: THD 15-4811WIN
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THD 15-4811WIN
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 18÷75V; 5.1VDC; Iout: 3000mA; DIP24
Output current 3A
Mounting THT
Case DIP24
Power 15W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, short circuit protection
Series THD 15WIN
Body dimensions 31.8x20.3x10.2mm
Output voltage 5.1V DC
Insulation voltage 1.5kV
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Switching frequency 330kHz