Product code: THL 20-2412WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THL 20-2412WI
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 9÷36V; 12VDC; Iout: 1670mA; 1"x1"; 15g
Output current 1.67A
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series THL 20WI
Body dimensions 25.4x25.4x10.2mm
Output voltage 12V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Switching frequency 330kHz