Product code: THL 20-4813WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THL 20-4813WI
  • Output current
  • Mounting
  • Protection
  • Series
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 18÷75V; 15VDC; Iout: 1340mA; 1"x1"; 15g
Output current 1.34A
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...75°C
Protection short circuit protection
Series THL 20WI
Body dimensions 25.4x25.4x10.2mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Switching frequency 330kHz