Product code: THM 60-2413WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THM 60-2413WI
  • Protection
  • Application
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 60W; Uin: 9÷36V; Uout: 15VDC; Iout: 4000mA; 51g
Output current 4A
Mounting THT
Power 60W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Application medical applications
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 15V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 5kV
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Switching frequency 250kHz