Product code: THM 60-4811WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THM 60-4811WI
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Application
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 60W; Uin: 18÷75V; Uout: 5.1VDC; Iout: 12000mA; 51g
Output current 12A
Mounting THT
Power 60W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Application medical applications
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 5.1V DC
Insulation voltage 5kV
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Switching frequency 250kHz