Product code: THN 10-2413WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THN 10-2413WIR
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; 15VDC; Iout: 670mA; 1"x1"; 16.5g
Output current 670mA
Mounting THT
Power 10W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series THN 10WIR
Body dimensions 25.4x25.4x9.9mm
Output voltage 15V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 360kHz