Product code: THN 10-7223WIR
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THN 10-7223WIR
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 36÷160V; Uout: 15VDC; Uout2: -15VDC
Output current 333mA
Mounting THT
Power 10W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series THN 10WIR
Body dimensions 25.4x25.4x9.9mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 89%
Output current 2 333mA
Output voltage 2 -15V DC
Number of outputs 2
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 360kHz